Sports Broadcast Schedule/Scores

All games broadcast on waynedailynews.com under KTCH or KCTY link.

  • 15 minute pregame for high school games
  • 30 minute pregame for college games

 

Thursday, December 5:

Pender girls defeated Wakefield-Allen 66-52

Wakefield boys defeated Pender, 61-25

 

Friday, December 6:

Wayne State women defeated Upper Iowa (86-59) and the WSC men won 88-69.

Wakefield boys 57, Allen 40

 

Saturday, December 7:

Wayne women lost to Winona State (76-73) and WSC men won 70-63.

Ponca girls 55, Wayne 32

Ponca boys 58, Wayne 40

 

Tuesday, December 10:

Wayne girls 78, Logan View-Scribner-Snyder 30

Logan View-Scribner-Snyder boys 41, Wayne 38

 

Friday, December 13:

WSC DH at Bemidji State on Big Red; pregame at 5 p.m.

 

Saturday, December 14:

WSC DH at Crookston on Big Red;; pregame at 3 p.m.

 

Tuesday, December 17:

Wakefield-Allen girls/Wakefield boys at Randolph on Big Red; pregame 6 p.m.

 

Wednesday, December 18:

WSC men only at UNK on Big Red; pregame at 5:30 p.m. (rescheduled)

 

Friday, December 20:

Wayne High DH vs. Wisner-Pilger on Big Red; pregame at 5:45 p.m.

 

Saturday, December 21:

WSC DH at Augustana on The City; pregame at 3 p.m.

Wayne High DH vs. O’Neill**Game will not be aired on Big Red

 

Friday, December 27: Great Northeast Nebraska Shootout (Wayne Holiday Tourney)

LCC vs. Arlington (girls at 9:30 a.m./boys at 11 a.m.) on The City

HCC vs. Hastings St. Cecilia (girls at 4 p.m./boys at 5:30 p.m.) on Big Red

Wayne vs. Pender (girls at 7 p.m./boys at 8:30 p.m.) on Big Red

 

Saturday, December 28: Great Northeast Nebraska Shootout (Wayne Holiday Tourney)

TBA

Monday, December 30: Great Northeast Nebraska Shootout (Wayne Holiday Tourney)

TBA

 

Friday, January 3:

WSC DH vs. Sioux Falls on Big Red; pregame at 5 p.m.

 

Saturday, January 4:

WSC DH vs. SMSU on Big Red; pregame at 3 p.m.

 

Monday, January 6: 

Wayne High girls only vs. GACC on Big Red; pregame at 7:15 p.m.

 

Thursday, January 9: 

Wayne High boys only at Norfolk Catholic on Big Red; pregame at 7:15 p.m.

 

Friday, January 10:

WSC DH at Winona State on The City; pregame at 5 p.m.

Wayne High girls only at Pierce on Big Red; pregame at 7:30 p.m.

 

Saturday, January 11:

WSC DH at Upper Iowa on Big Red; pregame at 3 p.m.

 

Tuesday, January 14:

TBA

 

Friday, January 17:

WSC DH vs. MSU Moorhead on The City; pregame at 5 p.m.

Wayne High girls only vs. Norfolk Catholic on Big Red; pregame at 7:15 p.m.

 

Saturday, January 18:

WSC DH vs. Northern State on Big Red; pregame at 3 p.m.

 

Tuesday, January 21:

Wakefield-Allen girls/Wakefield boys at BRLD (Bancroft) on Big Red; pregame around 6 p.m.

 

Friday, January 24:

WSC DH at Minnesota State-Mankato on The City; pregame at 5 p.m.

Wayne DH at HCC on Big Red; pregame at 5:45 p.m.

 

Saturday, January 25:

WSC DH at Concordia-St. Paul on Big Red; pregame at 3 p.m.

 

Thursday, January 30: 

Wakefield-Allen girls/Wakefield boys at LCC on Big Red; pregame TBA

 

Friday, January 31:

WSC DH vs. University of Mary on Big Red; pregame at 5 p.m.

 

Saturday, February 1:

WSC DH vs. Minot State on Big Red; pregame at 3 p.m.

 

Friday, February 7:

WSC DH at St. Cloud State on Big Red; pregame at 5 p.m.

 

Saturday, February 8:

WSC DH at Minnesota Duluth on The City or Big Red (depends on HS); pregame at 3 p.m.

Mid State Tourney: TBA

 

Monday, February 10:

Lewis & Clark Conference Tournament: TBA

 

Thursday, February 13: 

LCC DH at Wisner-Pilger on Big Red; pregame TBA

 

Friday, February 14:

WSC DH vs. Concordia-St. Paul on Big Red; pregame at 5 p.m.

Wayne High DH vs. Arlington on The City; pregame at 5:45 p.m.

 

Saturday, February 15:

WSC DH vs. Minnesota State-Mankato on Big Red; pregame at 3 p.m.

 

Monday and Tuesday, February 17-18:

Girls Subdistricts: TBA

 

Thursday, February 20:

Girls Subdistrict Finals: TBA

 

Friday, February 21:

WSC DH at SMSU on The City; pregame at 5 p.m.

Wayne High boys only vs. Pierce on Big Red; pregame at 7:30 p.m.

 

Saturday, February 22:

WSC DH at USF on Big Red; pregame at 3 p.m.

 

Monday, February 24 – Tuesday, February 25:

Boys Subdistricts: TBA

 

Wednesday, February 26:

NSIC First Round (South 1-4 hosts 5-8 North/vice versa)

 

Thursday, February 27:

Boys Subdistrict Finals: TBA

 

Friday, February 28:

Girls/Boys District Finals: TBA

 

Thursday, March 5 – Saturday, March 7:

Girls State:

 

Thursday, March 12 – Saturday, March 14:

Boys State