Lakeview XC Qualifies 3 for State

O’NIELL – Lakeview will be represented in this years state competition by three runners, following strong showings at Districts.

Alison Loseke was the top race runner for the girls division comping in 7th place for the Vikings, while Makenna Frenzen took 12th place to mark her place in State.

In the boys division, Luis Neave was the lone qualifier for the Vikings, taking 7th place.

The team finished in 4th place overall in the boys division and 7th in the girls division.

Congratulations to all the competitors and good luck at State!

2017 district results

District C-2:

Top 15 Individuals:

1.  Brian Santiago (12) Hartington 17:05.
2.  Jonathan Lindgren (9) Boone Central/Newman Grove 17:21.
3.  Rylan Rasmussen (11) Norfolk Catholic 17:28.
4.  Mason Sindelar (9) Pierce 17:33.
5.  Seth Wiebelhaus (12) Hartington 17:43.
6.  Elliott Thomazin (11) Columbus Scotus 17:45.
7.  Luis Neave (12) Columbus Lakeview 17:53.
8.  Elliot Eisenmenger (11) Norfolk Catholic 17:59.
9.  Wyatt Ash (9) Norfolk Catholic 18:09.
10.  Nathaniel Jennings (12) O’Neill 18:15.
11.  Ian Fisher (12) Pierce 18:19.
12.  Michael Gasper (9) Columbus Scotus 18:20.
13.  Cole Vogt (10) Pierce 18:21.
14.  Dagen Joachimsen (9) Hartington 18:22.
15.  Brandon Mitzel (9) West Point-Beemer 18:26.

 

Team Scores:

1. Norfolk Catholic, 41
Coach: Doug Zoucha
Rylan Rasmussen (11), 17:28.
Elliot Eisenmenger (11), 17:59.
Wyatt Ash (9), 18:09.
Travis Kalous (9), 18:44.
William Abler (12), 20:30.
Cameron Klug (11), 21:19.
2. Hartington, 50
Coach: Mandy Hochstein Coop w/Hartington CC
Brian Santiago (12), 17:05.
Seth Wiebelhaus (12), 17:43.
Dagen Joachimsen (9), 18:22.
Bode Noecker (10), 19:18.
Cole Noecker (10), 20:45.
Brayden Kathol (10), 21:07.
3. Pierce, 54
Coach: Gary Shada
Mason Sindelar (9), 17:33.
Ian Fisher (12), 18:19.
Cole Vogt (10), 18:21.
Isaac Lambrecht (11), 19:05.
Miles Garcia (9), 19:10.
Colt Arnold (9), 20:56.
4. Columbus Lakeview, 64
5. Columbus Scotus, 76
6. Boone Central/Newman Grove, 87
7. O’Neill, 111
8. Central City, 137
9. North Bend Central, 171
10. West Point-Beemer, 176
11. Wayne, 182

Top 15 Individuals:

1.  Brian Santiago (12) Hartington 17:05.
2.  Jonathan Lindgren (9) Boone Central/Newman Grove 17:21.
3.  Rylan Rasmussen (11) Norfolk Catholic 17:28.
4.  Mason Sindelar (9) Pierce 17:33.
5.  Seth Wiebelhaus (12) Hartington 17:43.
6.  Elliott Thomazin (11) Columbus Scotus 17:45.
7.  Luis Neave (12) Columbus Lakeview 17:53.
8.  Elliot Eisenmenger (11) Norfolk Catholic 17:59.
9.  Wyatt Ash (9) Norfolk Catholic 18:09.
10.  Nathaniel Jennings (12) O’Neill 18:15.
11.  Ian Fisher (12) Pierce 18:19.
12.  Michael Gasper (9) Columbus Scotus 18:20.
13.  Cole Vogt (10) Pierce 18:21.
14.  Dagen Joachimsen (9) Hartington 18:22.
15.  Brandon Mitzel (9) West Point-Beemer 18:26.

Team Scores:

1. Norfolk Catholic, 41
Coach: Doug Zoucha
Rylan Rasmussen (11), 17:28.
Elliot Eisenmenger (11), 17:59.
Wyatt Ash (9), 18:09.
Travis Kalous (9), 18:44.
William Abler (12), 20:30.
Cameron Klug (11), 21:19.
2. Hartington, 50
Coach: Mandy Hochstein Coop w/Hartington CC
Brian Santiago (12), 17:05.
Seth Wiebelhaus (12), 17:43.
Dagen Joachimsen (9), 18:22.
Bode Noecker (10), 19:18.
Cole Noecker (10), 20:45.
Brayden Kathol (10), 21:07.
3. Pierce, 54
Coach: Gary Shada
Mason Sindelar (9), 17:33.
Ian Fisher (12), 18:19.
Cole Vogt (10), 18:21.
Isaac Lambrecht (11), 19:05.
Miles Garcia (9), 19:10.
Colt Arnold (9), 20:56.
4. Columbus Lakeview, 64
5. Columbus Scotus, 76
6. Boone Central/Newman Grove, 87
7. O’Neill, 111
8. Central City, 137
9. North Bend Central, 171
10. West Point-Beemer, 176
11. Wayne, 182

 

Share:
Comments